Geleceğin Konutları

Akıllı ev tabiri ilk kez Amerikan Ev İnşaatçıları Birliği tarafından kullanılmıştır. 1984 yılında kullanılan bu terim neredeyse 2010 yılına kadar maddi sebepler dolayısıyla yaygınlaşamamıştır. 2010 yılında akıllı telefonların ortaya çıkışıyla birlikte akıllı ev konusu daha çok gündeme gelmeye başlamıştır. Küçülen elektronik cihazların uygun fiyatlara gelmesi akıllı evlerinde uygun fiyatlara yapılabilmesine olanak sağlamıştır. 2011 yılında Android ve İOS  işletim sistemlerinin aralarındaki rekabet ile akıllı telefonlarına ekledikleri konut otomasyonları akıllı ev konusuna başka bir soluk getirmiştir. Google TV ve Apple TV gibi örnekler evlerdeki uzaktan kumanda olayını ortaya çıkartmıştır. Tüm bu gelişmelere rağmen teknoloji ne kadar ilerliyor olsa da konut otomasyonu tek başına yeterli görülmedi. Bu konu ile ilgili küçüklü büyüklü birçok şirket ortaya çıkmaya başladı. Şirketler evler için akıllı cihaz üretimleri yaptı.

IDC araştırmalarına göre 2016 ve 2010 yılları arasında 3 milyardan fazla insanın internete bağlı hale geleceği gösteriliyor. Bu teoriler 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyar olacağı teorisi ile birleştiğinde, nesnelerdeki internetin potansiyel durumu daha iyi anlaşılmaya başlanıyor. Araştırmalar gösteriyor ki gelecekte akıllı beyaz eşyalar, bilgisayarlı banyo sistemleri, akıllı mutfaklar, ileri teknoloji televizyonlar, mobil cihazlar, klima sistemleri, ısıtma sistemleri, yangın ve hırsız alarmları, akıllı prizler ve daha birçok alandaki teknolojik gelişmeler geleceğin evlerinin belkemiğini oluşturacak.

Başlarda akıllı evler enerji tasarrufu amaçlı kurulan bir konut otomasyonu olsa da daha sonrasında her alana taşınmıştır. UBI (Yaygın Bilişim), Android işletim sistemi kullanmakta olan prize takılı olarak kullanılan basit bir aparttır. Wi-Fi bağlantılı ve sesli komutlara duyarlı olan bu dijital asistan, akıllı evleri bilim kurgu dizilerindeki gibi konuşarak yönetme imkanı sunuyor.

Güvenlik sistemleri başta olmak üzere enerji tasarrufu çözümlerine kadar birçok alanda gelişmiş teknoloji kullanılmakta ve hızla da ilerlemeye devam etmektedir. Akıllı evlerin üretimi ile maliyetler daha az hale gelmekte. Öte yandan kullanım kolaylığı da sağlamaktadır. Işıkları zamanlamak, ışıkların renklerini değiştirmek, klimayı evin içinden veya dışından ayarlamak, ev içerisindeki elektrikli eşyaları açıp kapatmak (örneğin;fırın), evdeki TV ve müzik setlerinin kullanımı,  kapı kilitleri, güvenlik kameraları, güvenlik alarmları ve daha birçok alanda çeşitli akıllı ev özellikleri gelecekte bizi beklemekte.